Skip to content
Home » מידת עשייה

מידת עשייה

  • by

עבור פרטים מורחבים על מידת עשייה מומלץ לבקר ב- enjoymeat.co.il

ניתוח מעמיק של רמת הפעילות העולה בחברה והשפעתה על רווחה גופנית, נפשית וחברתית.

מבוא: עידן התנועה

אנחנו חיים בעידן התנועה. בכל מקום שנפנה, מעודדים אותנו להיות יותר פעילים, לנוע יותר, לעלות במדרגות במקום במעלית, לצאת לטייל בהפסקת הצהריים. עוקבי כושר ואפליקציות בריאות יש בשפע, שמזכירות לנו לקום לזוז כל שעה. ברור שחשיבות הפעילות הגופנית מתחילה סוף סוף לשקוע, ואנחנו מתחילים לראות את היתרונות של אורח חיים פעיל יותר.

אבל למה תנועה כל כך חשובה? מה יש בפעילות גופנית שהופך אותה לחלק כה חיוני מחיינו? בתור התחלה, זה חיוני לבריאות הפיזית שלנו. פעילות גופנית סדירה יכולה לעזור לנו לשמור על משקל תקין, להפחית את הסיכון שלנו למחלות כרוניות כמו מחלות לב וסוכרת, ואפילו לשפר את בריאותנו הנפשית. אין זה פלא שרופאים ומומחי בריאות כאחד דוחקים בנו כל הזמן להתקדם.

אבל היתרונות של תנועה חורגים רק מבריאות גופנית. להיות פעיל יכול גם לעזור לנו להרגיש יותר אנרגיה, להגביר את מצב הרוח שלנו ולשפר את התפקוד הקוגניטיבי שלנו. מחקרים הראו שפעילות גופנית סדירה יכולה אפילו לסייע בהפחתת סימפטומים של חרדה ודיכאון. עם כל היתרונות הללו, אין זה פלא שתנועה הפכה לחלק כה מכריע בחיי היומיום שלנו.

קבוצה של אנשים מגוונים העוסקים בפעילויות גופניות שונות, כגון ריצה, רכיבה על אופניים ויוגה.
קבוצה של אנשים מגוונים העוסקים בפעילויות גופניות שונות, כגון ריצה, רכיבה על אופניים ויוגה.

האם אנחנו באמת נעשים פעילים יותר?

למרות הדגש ההולך וגובר על פעילות גופנית, כדאי לשאול האם אנחנו באמת הופכים פעילים יותר כחברה. אמנם זה נכון שרבים מאיתנו מודעים יותר לחשיבות של תנועה ופעילות גופנית, אבל עדיין יש הרבה סיבות להאמין שאנחנו לא פעילים כמו שאנחנו צריכים להיות.

ראשית, אורח החיים המודרני שלנו הוא בישיבה להפליא. רבים מאיתנו מבלים את רוב ימינו בישיבה מול מסך המחשב, ושעות הפנאי שלנו כרוכות לרוב זמן מסך רב יותר בצורה של טלוויזיה ומשחקי וידאו. בנוסף, הרבה מהנוחות של החיים המודרניים, כמו נסיעות ושירותי משלוח, מקלים מאי פעם להימנע מפעילות גופנית.

גורם נוסף הוא השכיחות הגוברת של מחלות כרוניות כמו השמנת יתר וסוכרת. למרות הדגש על חיים בריאים ופעילות גופנית, שיעורי המחלות הללו ממשיכים לעלות. זה מצביע על כך שלמרות שרבים מאיתנו עשויים להיות מודעים לחשיבות של להיות פעילים, אנחנו לא תמיד מצליחים ליישם את הידע הזה.

כדאי גם לציין שלא לכולם יש גישה שווה להזדמנויות לפעילות גופנית. לאלו המתגוררים באזורים עירוניים אולי אין מקומות בטוחים לפעילות גופנית בחוץ, בעוד שלאנשים באזורים כפריים לא תהיה גישה לחדרי כושר או לשיעורי כושר. בנוסף, לעתים קרובות יש גורמים סוציו-אקונומיים במשחק, כאשר לאלו בדרגות ההכנסה הנמוכות יש פחות גישה למזון בריא ולמרחבים בטוחים לפעילות גופנית.

"ישיבה היא העישון החדש": הסכנות של אורח חיים בישיבה

הביטוי "לשבת זה העישון החדש" הפך ליותר ויותר פופולרי בשנים האחרונות, ולא בכדי. הסכנות של אורח חיים בישיבה הן רבות ומרחיקות לכת. הנה רק כמה מהסיבות שבגללן ישיבה במשך תקופות זמן ארוכות יכולה להיות כל כך מזיקה:

  • סיכון מוגבר למחלות כרוניות:
    מחקרים הראו כי ישיבה ממושכת קשורה לסיכון גבוה יותר למחלות כרוניות כמו מחלות לב, סוכרת וסוגים מסוימים של סרטן. הדבר נובע ככל הנראה מהעובדה שישיבה ממושכת יכולה להוביל להפחתת פעילות השרירים, חילוף חומרים נמוך יותר ועמידות מוגברת לאינסולין.
  • יציבה לקויה וכאבי גב:
    ישיבה של שעות על גבי שעות עלולה להוביל גם ליציבה לקויה ולכאבי גב כרוניים. זה נכון במיוחד אם אתה יושב על כיסא שאינו מציע תמיכה מתאימה או אם אתה רכון על מסך מחשב לפרקי זמן ארוכים. עם הזמן, זה יכול להוביל לכאבים כרוניים ואי נוחות שיכולים להיות קשה להקלה.
  • השפעות על בריאות הנפש:
    לא רק הבריאות הגופנית שלך סובלת כשאתה מבלה יותר מדי זמן בישיבה. מחקרים גם קשרו התנהגות בישיבה לרמות מוגברות של חרדה ודיכאון. זה כנראה נובע מהעובדה שפעילות גופנית ידועה כמשחררת אנדורפינים וכימיקלים אחרים לחיזוק מצב הרוח במוח.

המחשה של ההשפעות השליליות של אורח חיים בישיבה על גוף האדם, כולל השמנת יתר ובעיות לב וכלי דם.
המחשה של ההשפעות השליליות של אורח חיים בישיבה על גוף האדם, כולל השמנת יתר ובעיות לב וכלי דם.

קריאה לפעולה: הפיכת תנועה לנגישה לכולם

פעילות גופנית חשובה לכולם, ללא הבדל גיל, מין או יכולת. לרוע המזל, אנשים רבים מתמודדים עם מחסומים לתנועה שיכולים להקשות על השמירה על פעילותם. מחסומים אלה עשויים לכלול חוסר גישה למרחבים חיצוניים בטוחים, חסמי עלות לחברות בחדר כושר או לשיעורי כושר, או מגבלות פיזיות שהופכות סוגים מסוימים של פעילות גופנית למאתגרת יותר. כחברה, חשוב שנפעל לשבור את המחסומים הללו ולהנגיש את התנועה לכולם.

אחת הדרכים לעשות זאת היא על ידי תמיכה במדיניות ויוזמות המקדמות פעילות גופנית בקהילות שלנו. למשל, ערים יכולות להשקיע ביצירת שבילי אופניים ושבילי הליכה בטוחים ונגישים שמקלים על אנשים להתנייד ברגל או באופניים. בתי ספר יכולים לתעדף את החינוך הגופני ואת זמן ההפסקה כדי להבטיח שלכל התלמידים יהיו הזדמנויות להניע את גופם במהלך היום. ומעסיקים יכולים לעודד פעילות גופנית על ידי מתן שיעורי כושר באתר או תמריצים לעובדים הרוכבים על אופניים או ברגל לעבודה.

דרך נוספת להפוך את התנועה לנגישה יותר היא על ידי מתן עדיפות לכלול וגיוון בתעשיית הכושר. פירוש הדבר עשוי להציע שיעורים מותאמים לאנשים עם מוגבלות, או להבטיח שמתקני הכושר מסבירי פנים ומתאים לאנשים מכל הצורות, הגדלים ורמות הכושר. חשוב גם להכיר בכך שלא לכולם יש את האמצעים הכלכליים לשלם עבור מנוי יקר לחדר כושר או שיעורי כושר בוטיק, כך שהצעת אפשרויות תנועה בעלות נמוכה או בחינם יכולה להיות חיונית בהפיכתו לנגיש לכולם.

למידע מורחב בנושא של עישון בשר באפשרותך לבדוק ב- enjoymeat.co.il

רמת השפעת הפעילות:

רמת פעילות רווחה גופנית בריאות נפשית רווחה חברתית
נמוך סיכון מוגבר למחלה כרונית סיכון מוגבר לדיכאון ירידה בקשר החברתי
למתן סיכון מופחת למחלה כרונית סיכון מופחת לדיכאון קשר חברתי מוגבר
גבוה ירידה משמעותית בסיכון למחלות כרוניות ירידה משמעותית בסיכון לדיכאון עלייה משמעותית בחיבור החברתי
קיצוני סיכון נמוך במיוחד למחלה כרונית סיכון נמוך במיוחד לדיכאון רמה גבוהה במיוחד של קשר חברתי

להגברת רמת הפעילות בחיי היומיום שלנו יש יתרונות רבים, המובילים לחברה בריאה ומחוברת יותר.

דילוג לתוכן